Pobrzeże Kaszubskie, najbardziej na północ ku Morzu Bałtyckiemu wysunięty skrawek Kaszub, charakteryzuje się wyjątkowym bogactwem form kształtujących krajobraz. Pomiędzy pradolinami rzek, które stanowią dziś depresyjny obszar malowniczych przybrzeżnych łąk i błot, w sąsiedztwie Mierzei Helskiej, wynoszą się na kilkadziesiąt metrów ponad poziom morza piaszczyste kępy. Wysoczyzny te od wieków zamieszkiwane były przez ludność trudniącą się rybołówstwem i rolnictwem. Na jednej z takich kęp, będącej niegdyś wyspą otoczoną karwieńskimi i bielawskimi błotami, tuż przy ujściu rzeki Czarna Wda, kaszubscy osadnicy wznieśli prawdopodobnie w XIV stuleciu wieś Ostrowo, lokowaną na prawie polskim w 1412 roku, "od Puczka [stolicy powiatu] 2 mile przy morzu".


      Łatwo tu trafić. Wieś widoczna jest z drogi wojewódzkiej nr 215, której szlak wiedzie z Władysławowa do Krokowej. W niewielkim oddaleniu, na wschód od Ostrowa, na przestrzeni kilkudziesięciu lat powstała Jastrzębia Góra. Od zachodu rozbudowała się w zawrotnym tępię Karwia, niewielka niegdyś osada rybacka. W ich sąsiedztwie Ostrowo pozostało przez cały rok swoistą wyspą spokoju. Wieś liczy ponad pięciuset stałych mieszkańców. W okresie od czerwca do września dziennie przebywa tu blisko 2 tysiące turystów. Ta nadmorska miejscowość znana jest ze znakomitej bazy noclegowej, o zróżnicowanym standardzie oraz przyjaznych cenach usług. W sezonowych barach i smażalniach zjeść można wyśmienitą rybę , a po wielu godzinach spędzonych na szerokiej, piaszczystej, nadbałtyckiej plaży, warto wybrać się na spacer, bądź wycieczkę rowerową po najbliższej okolicy.


      Tereny wokół Ostrowa, będące częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, stanowią przedmiot szczególnej troski mieszkańców. W celu zachowania walorów istotnych dla wizerunku wsi, założyli oni Stowarzyszenie Mieszkańców Ostrowa "Zdrójk". Nazwa Stowarzyszenia pochodzi od źródełka (po kaszubsku - zdrójk), wypływającego na skraju Kępy Ostrowskiej, po jej północno-zachodniej stronie. Stąd niedaleko już do sosnowego lasu, sąsiadującego ze wsią od strony zachodniej i południowej. Z wieży widokowej posadowionej w pobliżu niebieskiego szlaku turystycznego, nad urwistym zboczem wysoczyzny, rozciąga się niezwykła panorama "Bielawe". To rozległy kompleks torfowisk wrzosowiskowych na pograniczu gmin Krokowa, Puck i Władysławowo. Bielawskie Błota swoją nazwę zawdzięczają białemu puchowi wełnianek, masowo kwitnących tu w maju. Przy ostrowskiej leśniczówce bierze swój początek 5-kilometrowa ścieżka dydaktyczna przez rezerwat Bielawa. Najlepszym czasem do obserwacji licznie tu występujących gatunków roślin, ptaków i zwierząt jest okres od maja do października. Na przelotach zatrzymują się tu m. in. stada żurawi, liczące nawet po kilkadziesiąt osobników.


      Ostrowo i jego najbliższa okolica, to enklawa ciszy i spokoju. Nie znaczy to wcale, że wieś się nie rozwija. Wręcz przeciwnie, w 2001 roku utworzona została parafia Ostrowo. Na kaplicę i plebanię zaadoptowany został budynek starej szkoły, przejęty od gminy Władysławowo przez Stowarzyszenie "Zdrójk". Niemal w sąsiedztwie dawnych zabudowań szkolnych, wybudowany został kompleks boisk do gry w piłkę nożną, koszykówkę i siatkówkę.


      Rozwój idzie w Ostrowie w parze z kultywowaniem tradycji, kultury i języka Północnych Kaszub, co przejawia się m.in. w nazwach barów i pensjonatów, a także chociażby w sposobie komunikowania się rady sołeckiej z mieszkańcami wsi, za pomocą "kleczi" - kartki z informacją podawana od domu do domu. W noc świętojańską płoną w Ostrowie sobótkowe ognie, a w czasie "Godów" - Bożego Narodzenia, wędrują przez wieś barwne korowody kaszubskich przebierańców. Do Ostrowa warto zajrzeć o każdej porze roku. Zawsze znajdzie się tu wolna kwatera, by odpocząć od zgiełku i całodziennego zabiegania.


Noclegi nad Polskim Morzem - Ostrowo aktualna oferta noclegowa zobacz!
Noclegi WładysławowoPokoje nad MorzemWakacje nad MorzemApartamenty Władysławowo Noclegi nad Morzem